v0.67 GW

Anser serrirostris
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Tundrinė želmeninė žąsis
EN Tundra Bean-Goose arba Tundra Bean Goose
DE Tundrasaatgans
RU Восточный тундровый гусь
SE Tundrasädgås
LV Tundras sējas zoss
FR Oie de la toundra
Statusas

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++RRR
Apibūdinimas

Didelė žąsis, antsparniai tamsiai rudos spalvos, kaip baltakaktės ar mažosios žąsies, bet skiriasi tuo, kad plunksnų kraštai turi baltą apvadą. Kaklas ir snapas ilgas, snapas prie pagrindo ir snapo galo juodas, oranžinė juostelė snapo viduryje, tokios pat spalvos ir kojos bei pėdos. Panašių trumpasnapių žąsų kojos ir juostelė snape yra rožinės spalvos, bet melsvai pilki antsparniai labiau panašūs į pilkosios žąsies. Išvaizda panaš į pilkosios žąsies, tik lieknesnė ir jos priekis "lengvesnis".

Iš toliau gana sunku atskirti nuo kitų žąsų, bet tundrinės žąsies stovėsena yra tiesesnė, o apdaras rudesnis, nei panašios trumpasnapės žąsies pilkos spalvos apdaras. Oranžinės kojos ir snapo juostelė yra tundrinės žąsies bruožai, leidžiantys atskirti tipiškus paukščius nuo kitų žąsų.

Buveinė

Gyvena rytų Sibire, žemaūgių medžių tundroje ir Arkties vandenyno salose; dalis paukščių renkasi akmenuotas vietoves su negausiais medžiais, dažniausiai prie upelių, ežerų ar kitų vandens telkinių. Pastovių žiemojimo vietų neturi; atskiri žiemojantys paukščiai dažnai aptinkami kitų žąsų būreliuose. Mažiausiai į Vakarus žiemoti nutolstanti žąsų rūšis, normaliomis žiemomis tik maža populiacijos dalis išskrenda ir pasiekia šlapias pievas, pūdymo ar želmenų laukus ir seklias pakrančių zonas šiltesnio klimato zonose.

Panašios rūšys