v0.67 GW

Apus melba arba Tachymarptis melba
[Caprimulgiformes • Apodidae]  (Clements)
LT Baltapilvis alpinis čiurlys arba Kalninis čiurlys arba Baltagurklis čiurlys
EN Alpine Swift
DE Alpensegler
RU Белобрюхий стриж
SE Alpseglare
LV Alpu svīre
FR Martinet à ventre blanc
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AA
Apibūdinimas

Maždaug penktadaliu didesnis ir ilgesne uodega už čiurlį, stambesnio sudėjimo ir tai akivaizdu stebint skrendančio paukščio stambesnį siluetą. Uodega santykinai trumpa ir mažiau skelta. Didelis, tvirtas čiurlys, nuo kitų savo skeltauodegių giminaičių skiriasi kūno apačios raštu. Apdaras daugiausia tamsiai rudas, gerokai blyškesnis už kitus Apus šeimos atstovus, išskyrus blyškųjį čiurlį; kūno apačia ir pagurklis balti, aiškiai atskirti ruda krūtinės juosta.

Įprastomis sąlygomis nesupainiojamas, tik Afrikoje, žiemojimo vietose, gali būti painiojamas su vietinėmis rūšimis, pavyzdžiui, su margaspalviu čiurliu (Tachymarptis aequatorialis), kuris yra tamsesnis, ruožuota, o ne balta, kūno apačia. Skrendančio judesiai lėtesni už čiurlio ar blyškiojo čiurlio, bet galingesni; galima pastebėti atskirus sparnų mostus ir netgi juos išgirsti, jei praskrenda neįprastai arti. Ore manevruoja ne taip staigiai, bet taip pat, kaip ir kiti čiurliai, užtikrintai. Trumpai pamačius ar iš toliau tvirtas siluetas gali priminti mažą sakalą ir šiuo požymiu skiriasi nuo kitų čiurlių, išskyrus dygiauodegį čiurlį.

Buveinė

Gyvena ir peri nuo Viduržemio jūros pakrančių, stepių, iki vidurinių juostų kalnuotų zonų. Įprastai būna ore. Paukščiai per dieną nuskrenda apie 600-1000 kilometrų ir jų buvimo vietą dažniausiai lemia oro temperatūra, dienos metas, oro srovės ir vabzdžių gausa. Reljefo ypatumai gyvenamoje vietovėje svarbūs tik tiek, kiek jie lemia oro srautų susidarymą ir skraidančių vabzdžių judėjimo kryptis, tačiau žemesnėse vietose vengia zonų, kuriose dažnai pasitaiko pastatų ar medžių, nes šios kliūtys varžo judėjimo laisvę. Gyvenamosios vietos laikui bėgant keičiasi ir arealas iš dalies po truputį keičiasi. Istorinės vietos: kalnuotos ir uolėtos, urvai, pakrančių uolynai, atsitiktinės drevės medžiuose šiais laikais pakeičiamos kolonijomis pavieniuose, aukštuose pastatuose, taip pat plinta žemumose ir arealas slenkasi vis šiauriau.

Panašios rūšys