v0.67 GW

Ardea cinerea
[Pelecaniformes • Ardeidae]  (Clements)
LT Pilkasis garnys
EN Grey Heron
DE Graureiher arba Graureiher-cinerea
RU Серая цапля
SE Gråhäger
LV Zivju gārnis
FR Héron cendré
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 3000-6000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR++++++++++++++RRRRR
Apibūdinimas

Vienas didžiausių garnių, sunkiu snapu, ilgakojis žuviaėdis. Balsva galva ir kaklas kontrastuoja su pilkais sparnais ir tamsiu kūnu. Skrendant sparnuose matyti balsvi sparnų kraštai (priekyje), pilki sparnai kontrastuoja su beveik juodomis plasnojamomis plunksnomis. Jauniklių viršugalvis tamsus ir visas apdaras purvinesnis.

Tipiški paukščiai painiojami retai, bet albinistiniu ar netipišku apdaru ir jauni paukščiai gali priminti baltąjį ar purpurinį garnį.

Kaip ir kiti garniai, pilkieji skrisdami sulenkia kaklą ir įtraukia galvą, jų sparnai ilgi, platūs ir užapvalinti; kojos skrendant išsikišusios. Skrenda lėtai plasnodami išlenktais sparnais, bet, pavyzdžiui, leisdamiesi prie lizdo ar pastovios maitinimosi vietos, gana judriai; sklendžia šonu ar leidžiasi dažnai ištiesę kaklą ir kojas.

Buveinė

Vidurinių platumų gyventojas, šiauriau paplitęs ten, kur šalnos ir sniegas nėra labai dažni, pietuose link Viduržemio jūros ir subtropinių bei tropinių zonų sutinkamas vis rečiau ir gyvenamos vietos labiau išsibarstę. Gyvena ten, kur randa tinkamus vandens telkinius ir medžių; medžiuose būna gana dažnai (bet rečiau, nei naktikovis). Mėgsta seklius gėlo stovinčio ir tekančio vandens telkinius, įskaitant ir plačias upes, mažus upelius (nedažnai), deltas, pelkes, įlankas; ežerus ir tvenkinius, užliejamus laukus, dumblėtas ar smėlėtas pakrantes, seklumas, saleles, daugumą dirbtinės kilmės vandens telkinių, užtvankų, žuvininkystės tvenkinių, ryžių laukų, kanalų.

Panašios rūšys