v0.67 GW

Ardea purpurea
[Pelecaniformes • Ardeidae]  (Clements)
LT Purpurinis garnys
EN Purple Heron
DE Purpurreiher
RU Рыжая цапля
SE Purpurhäger
LV Rudais gārnis
FR Héron pourpré
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Mažesnis, trumpesniais sparnais ir smulkesnis už pilkąjį garnį. Gana didelis, plona galva, ilgakaklis, siauro kūno, ilgakojis garnys, tamsių ir ryškių atspalvių apdaru.

Suaugusių galva ir kaklas šviesiai rausvai rudas, tamsus viršugalvis ir išilgai tamsiai juostuotas kaklas. Nugara ir sparnai melsvai pilki, pečiai, krūtinė ir papilvė kaštoniniai. Skrydžio metu sparnų priekyje matomas rusvas kraštas; sparnų apačia tamsi, plasnojamosios plunksnos tamsiai pilkos. Jauniklių apdaras blankesnis, galva ir kaklas mažiau juostuoti.

Iš toli ar stebint blogomis sąlygomis gali būti painiojamas su pilkuoju garniu, bet skiriasi elgesiu ir struktūra: skrendančio kaklas išlinkęs žemyn, kūnas ir sparnai siauresni, o kojos ilgesnės. Ant žemės slapstosi labiau už pilkąjį garnį, retai išlenda iš priedangos, eisena (dėl ilgesnių kojų) irgi skiriasi. Skrenda panašiai, kaip ir pilkasis garnys, kiek laisviau mojuodamas sparnais, o mostų žemyn metu lengvesnis kūnas daugiau pakyla į viršų.

Buveinė

Dažniausiai gyvena šiltose stepių ir mišraus miško zonose; drėgnoje buveinėje būtina aukšta, tanki augalija, pavyzdžiui, nendrės, su nedaug įsiterpiančiu mišku ar be jo; netipiškose vietose gyvena A. p. bournei porūšio paukščiai Afrikoje - peri aukštuose mango medžiuose giliuose ir siauruose tarpekliuose, maitinasi šalia esančių kalnų sausuose šlaituose ir nuskrenda apie 10 km iki pajūrio pakrantės. Dažniausiai apsigyvena prie seklių stovinčio ar lėtai tekančio vandens telkinių smėlėtu, dumblinu ar apžėlusiu, gana lygiu dugnu, be akmenų ir uolų, kitų kietų darinių, kurių pakrantės apaugę nendrėmis, vikšriais ar panašiais aukštais augalais. Migracijos metu ar žiemą dažnai apsistoja prie atviresnių upių krantų, pajūriuose, seklumose ir neaukštos žolės pievose.

Panašios rūšys