v0.67 GW

Athene noctua
[Strigiformes • Strigidae]  (Clements)
LT Paprastoji pelėdikė arba Pelėdikė
EN Little Owl
DE Steinkauz
RU Домовый сыч
SE Minervauggla
LV Mājas apogs
FR Chevêche d’Athéna
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 5-10

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnė už apuokėlį ir daug stambesnė; mažesnė ir ne tokia didele galva, kaip lututė. Gana maža, neausuota, kompaktiška, statinaitės formos, paniurusia, grėsminga išraiška, taškuotu viršumi, ruožuota apačia, santykinai ilgomis kojomis. Apdaro spalvos įvairios - nuo pilkos ar rudos iki gelsvai rudos. Labiau išsiskiria tamsaus apdaro paukščių veido diskas ir geltonos akys - sudaro rūsčią išraišką.

Bruožais ir elgesiu primena daug mažesnę žvirblinę pelėdą, mažesnį - mažąjį apuoką ir didesnę - lututę; su šiomis rūšimis ir painiojama. Svarbu prisiminti, kad pelėdikė neturi ausį kutų ar aštresnių galvos kraštų, jos apdaras smarkiai taškuotas, be to - skiriasi savo balsu ir skrydžiu. Dažniausiai skrenda žemai, protrūkiais plasnoja. Ilgos kojos leidžia vikriai vaikščioti ir greitai bėgioti; gali šuoliuoti. Laikysena dažniausiai stati, bet (dažniausiai išsigandusi ar susijaudinusi) būna ir pusiau stati, susilenkusi ar susigūžusi - švytuoja aukštyn-žemyn, lyg pamišusi.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato juostose, arealas tęsiasi nuo tropinio iki šiaurinio klimato zonų. Nors adaptuojasi lietingo ir vėjuoto klimato zonose, dažniausiai gyvena šilto, net pusiau sauso klimato zonose ir sunkiai pakelia didelius šalčius ar sniego dangą.

Mažiau laiko praleidžia medžiuose ir daugiau ant žemės, lyginant su kitomis pelėdomis, ypač pripratusi stebėti aplinką išsiskiriančiuose ir pastebimuose postuose, dažnai dieną žemai praskrenda atvirose vietose. Vengia aukštų ir tankių medžių ir kitos tankios augalijos. Gyvenamoje vietoje nebūtinai turi būti vandens telkinys. Gyvena žemumose, nors Kaukazo kalnuose paplitusi iki 2000 m tarpekliuose, stačiose uolose ir sausuose nemiškinguose kalnuose. Apsigyvena agrariniame kraštovaizdyje su fermų pastatais, apaugusiame krūmokšniais, sodais, parkuose, nusausintuose pelkynuose, apaugusiuose apkarpytais gluosniais, kartais industrinėse apleistose žemėse, smėlio kopose, pelkių pakraščiuose, senose kasyklose, vidaus vandenų salose. Ypač dažnai įsikuria senuose soduose ir net prižiūrimose vietose gali gyventi ilgai, jei tik neliečiami seni medžiai.

Panašios rūšys