v0.67 GW

Coccothraustes coccothraustes
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Svilikas arba Svirpis
EN Hawfinch
DE Kernbeißer arba Kernbeisser
RU Дубонос arba Обыкновенный дубонос
SE Stenknäck
LV Dižknābis
FR Gros-bec casse-noyaux
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 30000-60000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR+++++++++++++++++RR
Apibūdinimas

Penktadaliu didesnis už žaliukę, atrodantis sunkia galva dėl primenančių papūgą proporcijų, masyvaus snapo, didelės galvos, stambaus sprando ir trumpos, stačiakampės uodegos. Didelis, didžiasnapis, nemaža galva, trumpauodegis, trumpakojis kikilinių atstovas, didesnis už daugumą kikilinių. Suaugusio apdaras rausvai rusvas, snapas veisimosi metu melsvai pilkas, žiemos apdaru - geltonas, juodos dėmės po snapu ir nuo snapo pamato link akies, pilkas sprandas, ruda nugara, juodos plasnojamosios plunksnos, sparnuose plati balta juosta, baltas uodegos galiukas.

Nesupainiojamas. Skrenda staigiai, dažnai ir stipriai mosuodamas smarkiai skrieja pirmyn, po tokio šuolio skrenda lėtai banguojančia trajektorija; dažnai skrenda pakankamai aukštai (virš 50 m aukštyje), nors ir nelabai dideliais atstumais. Viršutinė kūno dalis atrodo sunki, uodega trumpa. Drovus, tyliai maitinasi medžių viršūnėse, bet savo buvimą išduoda garsiu šūksniu ir įspūdingu teritorijos demonstravimo skrydžiu, ♂ dažnai skrenda tuo pačiu maršrutu ir staigiai krisdamas jį užbaigia.

Buveinė

Labiausiai mėgsta atviras ąžuolų ir skroblų giraites, bet apsigyvena ir kituose aukštų plačialapių medžių miškuose, ypač tų, kurie subrandina dideles sėklas, gerai gliaudomas dideliu snapu - beržų, uosių, guobų, jovarų ir klevų. Dažniausiai būna medžių ir apatinės augalijos viršūnėse. Antraeilės gyvenvietės yra seni medžiai prie upių, ežerų ir tvenkinių, mėgstami medžiai parkuose, alėjose, kapinėse ir dideliuose soduose. Apsigyvena mišriuose miškuose, kuriuose dominuoja plačialapiai; retai veisimosi metu randami spygliuočių miškuose.

Panašios rūšys