v0.67 GW

Chloris chloris arba Carduelis chloris
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Europinė žaliukė arba Žaliukė
EN European Greenfinch arba Greenfinch
DE Grünfink arba Grünling
RU Зеленушка
SE Grönfink
LV Zaļžubīte
FR Verdier d’Europe
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 200000-400000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu panaši į naminį žvirblį, stipriu snapu, didele galva ir kūnu taip pat primena žvirblį, bet uodega aiškiai iškirpta; ketvirčiu didesnė už alksninukus ir svilikėlius. Vidutinio dydžio, tvirta, stambi ir aiškiai trumpesne uodega, stipriu konuso formos snapu; kompaktiškiausia iš kikilinių, išskyrus dar didesnius svilikus. ♂ tamsiai žalias ir geltonas, šviesiai atrodo tik ryškioje saulėje; ♀ blankesnės žalumos ir gelsva, galva ir nugara neryškiai dryžuota; jaunikliai nešvariai žalsvai rusvi ir blyškiai rusvi, visi neryškiai išmarginti; visi turi geltonos spalvos sparno kraštą ir uodegos šonus - ryškius ♂, blyškesnius ♀, blyškiausius jauniklių. Snapas blyškus rausvas.

Kai galima įvertinti paukščio dydį, suaugę paukščiai nesupainiojami. Visi kiti geltonai žali kikiliniai yra mažesni ir ne tokie vienspalviai. Jei netyli ar skrenda, jaunus paukščius atskirt nėra sunku; jei tupi, apdaro dryžuotumas primena raudongalvės sniegenos ♀ ir jauniklius, jaunus kryžiasnapius, žvirblių ♀ ir jauniklius; tačiau visos minėtos rūšys neturi geltonos spalvos sparnų krašte ir uodegos šone. Skrenda pakankamai galingai, ilgais sparnais mojuodama staigiais protrūkiais, pauzių metu leisdamasi žemyn (banguotas skrydis); mažai judri ir daug plaikstosi maitindamasi medžiuose. Skrendant siluetas kompaktiškas ir regimai trumpauodegis. Tuoktuvinis skrydis panašus į šikšnosparnio, skraido ratais, bet judėjimo greitis nedidelis, nes aiškiai per lėtai ir chaotiškai mojuoja išskleistais sparnais.

Buveinė

Renkasi aukštus, tankiai sulapojusius medžius, lesa tinkamų medžių, krūmų, grūdinių kultūrų, piktžolių sėklas. Veisimosi metu iš pamiškių, tankumynų, paupių, mažų giraičių kraustosi į aukštas gyvatvores, pasodintų medžių eiles, sodus, spygliuočių jaunuolynus, kapines, uždarus kiemelius, parkus, didelius daržus, kitas vietas, kur auga aukšti medžiai, saulėta ir yra sėklingų, uoginių augalų ir vabzdžių. Kitu metu gali būti sutinkama toliau nuo medžių, fermose, žvyruotose pakrantėse, kitose atvirose vietose.

Panašios rūšys