v0.67 GW

Coturnix coturnix
[Galliformes • Phasianidae]  (Clements)
LT Paprastoji putpelė arba Putpelė
EN Common Quail arba Quail
DE Wachtel
RU Перепел
SE Vaktel
LV Paipala
FR Caille des blés
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1000-2000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnė už naminį karvelį, mažesnė už visus Perdix atstovus. Santykinai maža, kompaktiška, ruožuotu apdaru. Galvos raštas sudėtingas, besikaitaliojančių tamsių ir šviesių dryžių, ♂ įvairus, dažniausiai tamsia gerkle. Apdaro apačia aiškiai šviesesnė. ♂ (tik) apdaras būna blyškus arba rudas.

Gerai matoma - nesupainiojama, tik daugumas paukščių arba purpteli iš po kojų ir nuskrenda, arba gerai girdisi, bet nesimato. Painiojama su jaunomis kurapkomis. Skrenda laisvai, panašiai kaip varnėnas, bet skrendant trumpais atstumais sparnų mostai negalingi - primena mažą vištelinį paukštį. Pabaidyta, greitai vėl krenta į priedangą. Giesmę geriausiai apibūdinti dažnai kartojama angliška fraze 'wet-my-lips'.

Buveinė

Pavasarį ir vasarą paplitusi vidutinėse platumose, paplitimas siekia netolimą šiaurę, pietuose - Viduržemio jūros zonas. Bendrai vengia ekstremalaus karščio ir šalčio zonų, visiškos sausros ir labai drėgnų vietų, taip pat nemėgsta atvirų vėjui regionų. Apsigyvena atvirose ir erdviose vietose, dažniausiai ten, kur neauga daug medžių ar krūmų. Vengia sniego, ledo ar nuolatinio šerkšno ir įsikuria sausesnėse, saulėtesnėse smėlėtose, molingose ar kalkėtose dirvose. Danga dažniausiai būna tankiai apaugusi žolėmis, bet nelabai aukštomis (iki 1 m), būna drėgna, bet ne šlapia, neauga krūmai ir neįsiterpia miškas. Prisitaikė gyventi dirbamose žemėse, ypač - kviečių laukuose ir dobilienoje. Tinka ir kitos panašios žolės (pavyzdžiui, švyliai), augančios lankose, gyvena ir stepėse. Migracijos metu atklysta į pakrantes, net mažesnes jūrų salas, kitas netipiškas šiai rūšiai vietas -dykumų pakraščius, oazes.

Panašios rūšys