v0.67 GW

Emberiza citrinella
[Passeriformes • Emberizidae]  (Clements)
LT Geltonoji starta
EN Yellowhammer
DE Goldammer
RU Обыкновенная овсянка
SE Gulsparv
LV Dzeltenā stērste
FR Bruant jaune
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 600000-750000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek ilgesnė už kikilį, aiškiai ilgesne ir labiau skelta uodega; kiek ilgesnė ir aiškiai mažiau kompaktiška už vakarinę startą. Gana didelė starta, liekna apačia ir uodega. Suaugusios apdaras citrinos geltonumo galva (mažai dėmėtas ir blizgantis ♂), dryžuotas ir šiltai rudas apačioje, ilgas rudas antuodegis, geltona apačia ir dryžuota krūtine, šviesios baltos išorinės uodegos plunksnos. Nesubrendę paukščiai mažiau ryškūs, apdare mažiau geltonumo ir daugiau dryžuoti apačioje.

Labiausiai paplitusi starta. ♂ nesupainiojamas. Suaugę ir (ypač) jauniklės ♀♀ nepatyrusių stebėtojų dėl savo apdaro įvairovės gali būti painiojami su vakarine starta; nuo vakarinės startos skiriasi balsu ir struktūra. Skrydžiu primena kikilį, tik kiek smarkesnė, dažnai greičiau mosuoja sparnais kildama, greičiau įsibėgėdama ir skrisdama tiesiau, nepastoviai banguotu skrydžiu. Laikysena varijuoja; dažnai pabrėžtinai vertikali tupint, ilgą skeltą uodegą nuleidusi žemiau kūno lygio, bet beveik horizontali ant žemės.

Buveinė

Dažniausiai apsigyvena saulėtose sausose vietovėse, su pakankamai turtinga ir įvairia augmenija. Vengia tankaus miško, nenusausintų šlapžemių, didelių miestų ar tankiai gyvenamų vietovių. Anksčiau įsikurdavo atvirų miško vietovių pakraščiuose (įskaitant ir spygliuočių taigą, taip pat ir lapuočių miškus) ir krūmotuose žolynuose su karklais, žilvičiais, gudobelėm, kadagiais ar beržais. Ūkininkavimo išstumtos į dirbamas žemes su krūmais, plantacijas, kelius ar greitkelius, apsodintus medžiais ar krūmais. Nemėgsta sodų, kapinių ir apsodintų ornamentinėmis gyvatvorėmis parkų.

Panašios rūšys