v0.67 GW

Fringilla coelebs
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Paprastasis kikilis arba Kikilis arba Piņķis
EN Common Chaffinch arba Chaffinch
DE Buchfink
RU Зяблик
SE Bofink
LV Žubīte
FR Pinson des arbres
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2500000-3500000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu panašus į naminį žvirblį, tik mažesniu ir aštresniu snapu, mažesne, statesne galva (ypač ♂), ilgesniais sparnais ir uodega, tipiška kikiliniams. Pastebimai ilgesnis, vidutinio dydžio, gana elegantiškas paukštis. Visų amžių grupių ir abiejų lyčių apdare dominuoja baltos juostos sparnuose, ryškiai baltos išorinės uodegos plunksnos, gerai matomos paukščiui tupint ir šmėsčioja jam skrendant. ♂ galva melsvai pilka, blyškiai rausvas veidas ir apačia, daugiausia juodi sparnai, su baltais brūkšniais, ir uodega. ♀ ir jauni paukščiai dažyti saikingiau, žalsvesne galva ir viršumi, blyškiai balta apačia; sparnai ir uodega blankesni nei ♂, bet su panašiu baltu raštu.

Nesupainiojamas, jei matomas iš arti; joks kitas panašios formos kikilinis ar startinis paukštis neturi tokių ryškių žymių sparnuose ir uodegoje. Panašius sparnus turi šiaurinis kikilis, bet jo antuodegis yra baltas, uodega visiškai juoda ir labiau iškirpta, o apačia žymiai baltesnė. Skrenda lengvai ir laisvai, skrydžiu labiau primena kalviukus ar startas, nei kitus trumpauodegius kikilinius. Eisena šokčiojanti, kartais pakeičiama pasivaikščiojimu, lydimu trumpais greitais žingsniais ir vos matomais galvos linktelėjimais. Laikysena tupint gana vertikali, uodega dažnai nuleista, giedantis ♂ galvą pakelia; ant žemės kiek kitaip - uodega sudaro ilgo kūno įspūdį.

Buveinė

Gyvena besikeičiančio klimato zonose, šiaurinis kikilis jį pakeičia šiauresniuose kraštuose. Dažniausiai miško paukštis, veisimosi metu randamas spygliuočių, lapuočių ir mišriuose miškuose, labiausiai mėgsta mišrius miškus. Pastaruoju metu apsigyvena ir parkuose, soduose, gyvatvorėse, taip pat priemiesčiuose ir didelių miestų prieigose. Žiemą maisto ieškosi ir atviresnėse vietose kiek toliau nuo medžių.

Panašios rūšys