v0.67 GW

Erithacus rubecula
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Paprastoji liepsnelė arba Liepsnelė
EN European Robin arba Robin
DE Rotkehlchen
RU Зарянка
SE Rödhake
LV Sarkanrīklīte
FR Rougegorge familier
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 800000-1500000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR++++++++++++++++RRR
Apibūdinimas

Penktadaliu mažesnė už lakštingalą. Maža, tvirta, gana didele galva ir aukšta krūtine. Pilka ir ruda viršuje, gelsvai ruda uodega; veidas ir krūtinė išpurkšta oranžine ar kaštonine spalva virš pilkšvai balto pilvo. Jaunikliai rudi viršuje ir gelsvi apačioje, išmarginti pilkšvai rusvomis dėmėmis.

Suaugę geromis stebėjimo sąlygomis nesupainiojami, bet atsitiktinai pamačius ar jauni paukščiai dėmėtu apdaru, gali būti panašūs į kitus mažus giesmininkus. Skrenda dažniausiai žemai ir šokčiodamos, staigiai pasisukdamos ir nardydamos tarp augalų. Laikysena gana stati, iškelta galva, išpūsta krūtine, dažnai krusčiojant sparnus ir uodegą. Šuoliuoja greitai, kaitaliodamos trumpus ir ilgus šuoliukus, judėdama pirmyn trumpam sustoja ir krusčioja sparnus bei uodegą. Vaidinga. Gana slaptinga, taip pat ir migracijos ar žiemojimo metu.

Buveinė

Gyvenamoje vietoje paprastai būna vėsus šešėlis, drėgna, vidutinio aukščio ir daugiau nei vidutinio tankumo augalija, takai ar atviros žemės ploteliai (neapaugę, be didelių duobių, akmenų) ir giedojimo vietos su gera apžvalga. Kai kur apsigyvena spygliuočių miškuose, ypač su drėgna samanota danga ir mirusių medžių gausa, bet dauguma gyvena plačialapių medžių ar mišriuose miškuose, parkuose, soduose, kuriuose be medžių auga ir krūmai, kelių pakraščiuose, laidojimo vietose, kitose, taip pat ir žmonių gyvenamose vietose.

Panašios rūšys