v0.67 GW

Ficedula hypoleuca
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Margasparnė musinukė
EN European Pied Flycatcher arba Pied Flycatcher
DE Trauerschnäpper
RU Мухоловка-пеструшка
SE Svartvit flugsnappare
LV Melnais mušķērājs
FR Gobemouche noir
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 150000-200000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnė ir aiškiai trumpesnė už pilkąją musinukę, trumpesniu ir stambesniu snapu ir kiek trumpesne uodega; panaši dydžiu į baltakaklę musinukę, tiesa, kiek trumpesniais sparnais. Maža ar vidutinio dydžio, kompaktiška musinukė. Suaugęs ♂ margas, kiti apdarai daugiausia pilkšvai rudi - pilkšvai balti; uodega visada baltais pakraščiais, sparnai tamsūs su ryškiomis, bet siauromis baltomis juostomis ir mažomis dėmelėmis plasnojamose plunksnose.

♂ veismosi apdaru nesupainiojamas: ryškus sparnų žymėjimas ir dėmių nebuvimas apatinėje dalyje (priešingai nei pilkosios musinukės), ryškus sparno žymėjimas ir šviesi krūtinė (priešingai nei mažosios musinukės). Tačiau kitos apdaro formos panašesnės į baltakaklės musinukės. Skrydis tarpinis tarp pilkosios ir mažosios musinukių, panašus bendras braižas, tik trumpesni staigūs ir mažiau lankinių manevrų. Dažnai judina uodegą aukštyn-žemyn ir (aiškiai) kilsčioja sparną pečiuose, ypač sutrikdyta ar nusileidus po skrydžio.

Geriausia atskiriama iš balso.

Buveinė

Plinta kirtimuose ir spygliuočių miškų atvirumose, bet dažniausiai apsigyvena atviruose subrendusiuose lapuočių ar mišriuose miškuose, kuriuose yra užtektinai drevių, taip pat alėjose, parkuose, netgi soduose nedidelio tankumo žmonių gyvenvietėse. Paprastai spygliuočių miško vengia, išskyrus tas vietas kur yra daug natūralių būstų (arba inkilų).

Panašios rūšys