v0.67 GW

Passer domesticus
[Passeriformes • Passeridae]  (Clements)
LT Naminis žvirblis
EN House Sparrow
DE Haussperling
RU Домовый воробей
SE Gråsparv
LV Mājas zvirbulis
FR Moineau domestique
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 200000-300000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnis už karklažvirblį, ilgesniais sparnais, bet šiek tiek trumpesne uodega. Stambus tamsus snapas, gana didelė galva, primena kikilių šeimos paukščius, bet skiriasi nuo jų platesniais sparnais ir stačiakampiu uodegos galu. Skrenda tiesiai ir greitai, sparnų garsas stipresnis nei kikilinių.

♂ pilkas viršugalvis, juodas dryžis per akis ir juoda pasmakrė, kontrastuojanti su šviesiais žandais, tamsūs ruožai nugaroje, du blyškūs ruožai ant sparnų, pilkas antuodegis ir apačia. ♂ geromis stebėjimo sąlygomis nesupainiojamas su kitomis rūšimis. Nuo karklažvirblio skiriasi kitokiu galvos raštu, stotu ir balsu.

♀ ne tokia ryški, blyškiai ruda, mažiau pastebima juoda spalva akių srityje ir pasmakrėje, snapas gelsvesnis. ♀ ir jaunikliai nepatyrusių gali būti painiojami su ♀ ir nesubrendusiais raudongalvės sniegenos ir pentiniuotosios startos jaunikliais, bet neturi ruožų kūno apačioje ir tokio išskirtinio balso, būdingų pastariesiems.

Buveinė

Vengia tankios augalijos plotų ir miške, ir laukuose, nendrynų, taip pat smarkiai urbanizuotų plotų su aukštais pastatais ir menkais žaliaisiais plotais. Išskyrus derliaus nuėmimo metą, kai mėgsta lankytis grūdų laukuose, vengia atvirų vietovių, kuriuose nėra medžių, krūmų ar kitos priedangos. Nedažnas pajūrio ir gėlo vandens telkinių zonose. Labai prisitaikantis paukštis, nevengia žmogaus kaimynystės.

Panašios rūšys