v0.67 GW

Galerida cristata
[Passeriformes • Alaudidae]  (Clements)
LT Paprastasis kuoduotasis vieversys arba Kuoduotasis vieversys
EN Crested Lark
DE Haubenlerche
RU Хохлатый жаворонок
SE Tofslärka
LV Cekulainais cīrulis arba Cekulcīrulis
FR Cochevis huppé
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 0(EX)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 0-10

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Truputį trumpesnis už dirvinį vieversį, bet aiškiai stambesniu kūnu ir galva, gana ilgu, stipriu snapu ir kiek trumpoka, plačia uodega. Vidutinio dydžio vieversys, ilgu aštriu kuodu viršugalvyje, atrodo apkūnus ant žemės (dėl pilvo ir gana trumpos uodegos), kompaktišku siluetu skrydžio metu (dėl plačių sparnų ir trumpos uodegos). Apdaro raštas ir spalvos primena blyškesnį dirvinį vieversį, skiriasi ryškesniu veido raštu, platesniais 'ūsais', atviresniais ruožais blyškesnėje krūtinėje, tolygesniu viršumi ir rusvesniais uodegos šonais. Sparnuose nėra balto ruožo, sparnų apačia šviečia oranžine-rusva spalva.

Ant žemės gali būti supainiotas su blyškesniu dirviniu vieversiu, kuris turi neįprastą jam kuodelį; greitai atskiriamas, jei pavyksta pamatyti sparną ar uodegą. Mažais atstumais skrisdamas skrajoja ir plazdena, žemai sklęsdamas ir, sunkiai plasnojant, leisdamasis. Tuoktuvių skrydžio metu skrenda netolygiai, bet pakyla ir į 150 m aukštį, gali giedoti 3 minutes ar ilgiau, sukdamas ratus; sparnų mostai žymiai lėtesni už dirvinio vieversio. Maitindamasis vaikšto gana charakteringai vilkdamas kojas.

Buveinė

Apsigyvena atvirose, sausose, dažnai šiltose ir dulkėtose vietose, plokštumose ar nedaug kalvotose lygumose - su žema ar negausia augalija, kuri neužima daugiau pusės teritorijos. Jei tokiose vietose yra krūmų ar medžių, jie turi augti retai ir neriboti atvirų plotų. Mėgsta įvairias žmogaus sukurtas vietas, primenančias pusdykumes: geležinkelių kiemus, dideles ir tuščias aikštes, aerouostus, uostų prieigas, žvyro kasyklas, kitas industrines vietas.

Panašios rūšys