v0.67 GW

Gallinago gallinago
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Paprastasis perkūno oželis arba Perkūno oželis
EN Common Snipe arba Snipe
DE Bekassine
RU Бекас arba Обыкновенный бекас
SE Enkelbeckasin
LV Mērkaziņa arba Pērkoņkaza
FR Bécassine des marais
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 10000-20000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Ketvirčiu didesnis už oželį nykštuką, mažiau stambus už stulgį, tačiau daugumos snapas ilgesnis, o didesnių paukščių sparnai beveik tokio pat ilgio, kaip stulgio. Vidutinio dydžio, ilgasnapis tilvikas juostuota galva ir nugara, tamsiai rudu apdaru, skrenda laisvai, bet trūkčiodamas. Skirtingai nei stulgio, raštuoti sparnai kontrastuoja su baltu pilvu, skrendančio sparne matyti baltas kraštas. Sprukdamas skrenda zigzagais ir ilgai.

Sprunkantis paukštis ar šūkčiojantis greitai atskiriamas nuo stulgio ar oželio nykštuko. Stebint blogomis sąlygomis esantį ant žemės - pažinti žymiai sunkiau, nes apdaras panašus į oželio nykštuko ir stulgio. Skrenda įvairiai: migruodamas - tiesiai ir aukštai, galvą įtraukęs, snapas pusiau nuleistas; sprukdami dauguma paukščių staigiai pakyla, zigzagais lekia palei žemę, tada kyla tiesiai aukštyn (sukiodamasis ir vartydamasis, bet jau ne zigzagais) tam, kad nutoltų nuo trikdytojo, galiausiai krenta žemyn ir plasnodamas nusileidžia. Daugumas perkūno oželių ne tokie tolerantiški, kaip oželis nykštukas; kai vienas pakyla ir šūkteli, kiti paukščiai pakyla daug greičiau ir žymiai toliau nuo trikdytojo.

Buveinė

Peri nuo pietinių Arkties regionų iki vidutinių platumų, negyvena Viduržemio jūros regionuose ir retai - stepių regionuose. Gyvena lygumose, kuriose nėra drenažo, yra seklus gėlas ar sūrus vanduo. Gyvenamoje vietoje negiliai po vandeniu turi būti minkštas žemių sluoksnis, kuriame gyvena naudojami maistui organizmai, pakanka žolės kuokštų ar nedidelių augalų salelių, nelabai aukštų, kad per juos galima būtų stebėti aplinką ir pamatyti artėjantį pavojų. Aplinkoje turėtų būti ir stebėjimo vietų (1 m ar aukštesnių). Polizdiniu laikotarpiu gyvena panašiose vietose. Paspaudus šalčiui, gali persikelti į pajūrį.

Panašios rūšys