v0.67 GW

Anthus cervinus
[Passeriformes • Motacillidae]  (Clements)
LT Rudagurklis kalviukas
EN Red-throated Pipit
DE Rotkehlpieper
RU Краснозобый конёк
SE Rödstrupig piplärka
LV Sarkanrīkles čipste
FR Pipit à gorge rousse
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRR
Apibūdinimas

Žymiai apkūnesnis už pievinį kalviuką. Nedidelis, aptakus, pakankamai tvirtas kalviukas spalvingu apdaru. Mažai išmargintas veidas, gausiai išmarginta nugara, dryžuota krūtine ir pilvo šonais apdaras yra tamsesnis, įvairesnis nei miškinio ar pievinio kalviukų. Vasarą ♂ mažiau išmargintas apačioje, gerklė, veidas ir net krūtinė įvairių atspalvių raudonai rudi (iš to galima greitai atpažinti); ♀ vasarą apdare paprastai mažiau raudonos ir daugiau išmarginta apačioje. Apžiūrint iš arčiau, pastebimas gana trumpas snapas, dažniausiai rudos kojos, ilgas užpakalinis nagas.

Tipiškas suaugęs rudagurklis kalviukas veisimosi apdaru beveik nesupainiojamas; žiemos apdaru ir nesubrendę paukščiai gali būti painiojami su (1) miškiniu kalviuku (panašūs šūksniai, bet nemargas antuodegis ir trumpas užpakalinis nagas), (2) tundriniu kalviuku (įvairiaspalvis apdaras viršuje ir margas antuodegis, bet visiškai baltas pilvas ir išskirtinis balsas), ir (3) pieviniu kalviuku (panašūs apdaro atspalviai, ilgas užpakalinis nagas, bet nemargas antuodegis ir išskirtinis balsas). Skrenda kaip ir miškinis kalviukas, tik siluetas kiek apkūnesnis, sparnų galai kiek platesni. Sprunka panašiai kaip pievinis kalviukas; tuoktuvinis skrydis gerai 'paruoštas', aukštesnis nei pievinio kalviuko ir dažnai trunka ilgiau. Eisena panaši į pievinio kalviuko.

Buveinė

Sutinkamas netoli vandens prie pelkių, karklynuose ir beržynuose. Šalia gyvenviečių gyvena nusausintose ir kultivuotose žemėse, taip pat ir drėgnose žolėtose pievose. Gali gyventi kartu panašiose vietose ir su pieviniu, ir su miškiniu kalviukais. Mėgsta kalvotas aukštapelkes, apaugusias viksvomis ar kitomis žolėmis, tankiais karklais. Dažnai lankosi vietose, kur galvijai ištrypia purvą netoli vandens.

Panašios rūšys