v0.67 GW

Tyto alba
[Strigiformes • Tytonidae]  (Clements)
LT Paprastoji liepsnotoji pelėda arba Liepsnotoji pelėda
EN Barn Owl arba Western Barn Owl
DE Schleiereule
RU Сипуха
SE Tornuggla
LV Plīvurpūce
FR Effraie des clochers
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 30-70

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnė už naminę pelėdą, šiek tiek ilgesniais ir siauresniais sparnais. Vidutinio dydžio, aiškiai ilgomis kojomis, juodomis akimis baltame, širdutės formos veide, gražiai išmargintu blyškiai rusvu ir pilkšvu apdaru viršuje, gelsvai rusvu ar baltu - apačioje. Apdaro apačioje gali būti tamsių taškų, bet niekada - dryžių ar juostų, būdingų kitoms pelėdoms.

Nė viena pelėda nėra nepainiojama, o nuo skirtingo apšvietimo tikrosios spalvos atrodo skirtingai. Balta apačia paukščiai painiojami rečiau, nes tokio baltumo gali būti tik daugiau nei perpus didesnės baltosios pelėdos ♂, bet platesniais sparnais ir mažiau išsikišusia galva. Gelsvai ruda apačia paukščiai mažiau išsiskiria ir atrodo vienodai spalvotu apdaru, kaip ir kai kurios kitos pelėdos, bet apdaras visgi blyškesnis ir labiau margas. Medžiodama dažniausiai skrenda žemai, lėtai ir svyruojant, aiškiai banguota trajektorija; atidžiau stebint galima išsiaiškint grobio paieškos strategiją: išsikišusi galva pasukama šonu, mostai būna arba labai nežymūs, arba - labai gilūs (sklendžia šonu arba kybo vietoje), kūnas ir kojos kiek trūkčioja, bet kūnas išlaikomas viename lygyje, apskrendant ražienas ar kokias kliūtis. Laikysena aiškiai vertikali - ir tupint, ir ant žemės.

Buveinė

Peri švelnaus klimato juostoje, vietose, kuriose sniegas žiemą nebūna ilgiau 40 dienų ir jo gylis neviršija 7 cm. Apsigyvena atvirose vietovėse, bet ne be medžių, dažniausiai - dirbamose žemėse su giraitėmis, gyvatvorėmis, grioviais, tvenkiniais, ežerėliais. Tokiose vietose auga šiurkšti žolė, būna apaugę žole kelių pakraščiai - tinkamos vietos gyventi smulkiems graužikams. Grobų medžioja žemai skrisdama, todėl aukštos žolės ar kitų augalų nemėgsta. Dažnai apsigyvena kaimų ar nedidelių gyvenviečių pakraščiuose - ten šešėlyje slepiasi dieną, o kai kada - ir peri.

Panašios rūšys