v0.67 GW

Strix aluco
[Strigiformes • Strigidae]  (Clements)
LT Naminė pelėda
EN Tawny Owl
DE Waldkauz
RU Серая неясыть
SE Kattuggla
LV Meža pūce
FR Chouette hulotte
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-4000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Beveik dvigubai didesnė už pelėdikę; kiek didesnė už liepsnotąją pelėdą; stambesnė ir santykinai trumpesniais sparnais už mažąjį apuoką ir balinę pelėdą. Tamsiomis akimis, vidutinio dydžio pelėda, santykinai plačiais sparnais, gana vienspalviu pamargintu rudu ar pilku, žemės spalvos apdaru. Didelė apvali galva ir statinaitės formos kūnas matomas net skrendant.

Dažniausiai sutinkama pelėda, bet anaiptol nėra nesupainiojama. Staigiai apšvietus tupinčią šalia kelio, svarbu kreipti dėmesį ne į apdaro kontrastus, o į statinaitės formos siluetą, didelę galvą ir santykinai plačiasparnę formą (panašią į daug didesnių laplandinės pelėdos ar didžiojo apuoko), sklandymą. Normaliame apšvietime gerai matomos tamsios akys tamsia juosta perskirtame pusiau veide, tamsaus veido išraiška švelni, viršutinėje apdaro dalyje matosi šviesios dėmės. Būdingas susigūžusios, statinaitės ar kamuolio formos tupinčios besiilsint siluetas; išsitempusios ir lieknesnės - pavojaus akivaizdoje ar tupint retoje priedangoje. Skrenda gerokai aukščiau nei kitos pelėdos, klasikiniu itin tyliu skrydžiu, pamatuotai mojant sparnais, sklendžia tiesiai, kartais pasisukant, ar sklando ratais; mostai stiprūs, tolygesni už liepsnotosios pelėdos ar Asio pelėdų.

Buveinė

Peri panašiose vietose kaip ir uralinės pelėdos, tik paplitusi nuo šiaurinių miškų iki stepių ir Viduržemio jūros regionų, taip pat ten esančių kalnuotų vietovių. Peri lapuočių, mišriuose miškuose, giraitėse, esančiose dirbamose žemėse, parkuose, dideliuose soduose, prie bažnyčių; gali perėti gyvenvietėse, net didesnių miestų priemiesčiuose. Nėra reta brandžiuose spygliuočių miškuose, bet nedažnai apsigyvena atviruose plotuose. Gyvena apibrėžtose buveinėse, kuriose yra daug stebėjimo vietų medžiojant - brandus retas miškas, kirtimai, proskynos ir atviri plotai, alėjos, kapinės, gyvatvorės, sodai; patinka netoliese esantys vandens telkiniai.

Panašios rūšys