v0.67 GW

Buteo lagopus
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Tūbuotasis suopis
EN Rough-legged Hawk arba Rough-legged Buzzard arba Roughleg
DE Raufußbussard arba Rauhfußbussard
RU Зимняк
SE Fjällvråk
LV Bikšainais klijāns
FR Buse pattue
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++R+++++++
Apibūdinimas

Vos didesnis už paprastąjį suopį, tik aiškiai stambesnis, ilgesniais sparnais ir uodega. ♀ truputį didesnė už ♂. Panašus į paprastąjį suopį. Apdaras įvairus; dažniausiai aptinkami paukščiai balta apačia, tamsiu ruožu pilve, tamsiomis dėmėmis riešo srityje (sparnų apatinėje pusėje), tamsia juosta uodegos gale ir tamsiais sparnų galais. Apdaro viršus tamsus, su aiškiai matoma balta uodega.

Painiojamas dažniausiai su šviesios formos paprastuoju ar stepiniu suopiais. Už paprastąjį suopį stambesnis, ilgesniais sparnais (labiau primena mažesnį erelį ar didesnę lingę), sklendžiančio profilis pakeltu sparno pagrindu, o riešas laikomas horizontaliai, laisvesni ir gilesni sparnų mostai, kiek ilgesnė ir aiškiai žymėta uodega. Verta pastebėti, kad paprastasis suopis gali būti toks šviesus, kaip ir tūbuotasis, bet tik labai reto pilve gali būti tamsus ruožas. Kitas plėšrūnas balta uodega tamsiu galu gali būti tik jaunas kilnusis erelis, bet labai skiriasi dydžiu ir ereliška struktūra. Skrenda gana lėtai ir lengvai, sparnų mostai keičiami sklendimu vos pakeltais sparnais (tuomet panašus į linges). Labai dažnai, ieškodamas maisto, plasnoja vietoje.

Buveinė

Peri aukštutinėse platumose, subarktinėse ir arktinėse zonose, dažniausiai - plikoje, be medžių, tundroje. Tais metais, kai būna gausu graužikų, gali gyventi ir miškingoje tundroje ar net taigoje, bet, kitaip nei paprastasis suopis, mėgsta atviras vietoves, su geru matomumu, apaugusias šiurkščiais, neaukštais augalais ar žolėmis. Žiemoja šiltesniuose kraštuose, nevengia dirbamų ir apgyvendintų rajonų. Nors pailsėti tupia ir ant medžių, stulpų, dažniau mėgsta ilsėtis ant uolų, sienų, akmenų, žemės skardžių.

Panašios rūšys