v0.67 GW

Buteo buteo
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Paprastasis suopis
EN Common Buzzard arba Eurasian Buzzard
DE Mäusebussard arba Mäusebußard
RU Канюк arba Обыкновенный канюк
SE Ormvråk
LV Peļu klijāns
FR Buse variable
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 3500-6000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Didesnis už Accipiter paukščius, išskyrus vištvanagio ♀, mažesnis už bet kurį Aquila erelį. ♀ kiek didesnė už ♂. Kompaktiškas, vidutinio dydžio sklandantis plėšrūnas trumpa, apvalia galva, tvirtu kaklu, gana stambiu kūnu, santykinai ilgais sparnais, trumpoka uodega. Apdaras labai įvairus - nuo beveik vienspalviai tamsaus iki beveik balto. Tamsesnės formos apdare krūtinė nuo pilvo atskirta blyškiesniu ruožu.

Identifikuoti dėl labai įvairaus apdaro gana sudėtinga. Be apdaro įvairovės, siluetas kartais labai panašus į vapsvaėdžio. Svarbu pažymėti, kad sklandantis paprastasis suopis yra dažniausiai matomas plėšrus paukštis. Nuo vapsvaėdžio skiriasi stambesniu sprandu, trumpesne uodega aštresniais kraštais, sklendimo siluetu. Nuo nykštukinio erelio tamsesniu apdaru skiriasi blyškesne (ne visai tamsia) sparnų apačia, trumpesne uodega ir sklendimu kiek pakeltais (ne horizontaliais) sparnais; nuo juodojo peslio - santykinai stambesniu kūnu ir nekirpta uodega; nuo nendrinės lingės - platesniais sparnais, trumpesne uodega. Kartais painiojamas su tūbuotuoju, stepiniu suopiais, nykštukiniu ereliu. Sklando kiek pakėlęs sparnus ir išskleidęs uodegą; sklendžia ištiesęs sparnus, kiek atgal nusukęs plasnojamąsias plunksnas. Sklendimą pertraukia gana greitas plasnojimas negiliais mostais ir nelanksčiais sparnais. Dažnai plasnodamas kybo vietoje; išnaudoja vėjo greitį ir gali nejudėdamas išbūti ore viename taške.

Buveinė

Gyvena tarp stepinio suopio paplitimo ribų pietuose ir tūbuotojo - šiaurėje; dažniau vidutinio klimato zonose ir šiauriau, privengia sausringų stepių ar dykumų ir plikos, be medžių tundros (šiaurėje). Medžioja atvirose vietose, nesmarkiai apžėlusiose žolėmis, poilsiauja ir lizdus suka medžiuose, todėl apsigyvena mozaikiniame gamtovaizdyje - miško kirtimuose, pakraščiuose, giraitėse tarp ganyklų, pievų, dirbamų žemių ar užliejamų laukų, pavieniuose medžiuose dirbamose žemėse, kalnų šlaituose, viršukalnėse, apaugusiose medžiais. Nėra kalnų paukštis, bet gali susikrauti lizdą iki 1000 m aukštyje - tokiose vietose tik trečdalis lizdų būna ne spygliuočių medžiuose. Kitose vietose dažniau peri lapuočiuose. Geriau nei kiti plėšrūs paukščiai išgyvena smarkaus lietaus ir didelės drėgmės sąlygomis, žymiai sunkiau sekasi neįprastame karštyje ar sausroje.

Panašios rūšys