v0.67 GW

Carduelis carduelis
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Europinis dagilis arba Dagilis arba Ciglis
EN European Goldfinch arba Goldfinch
DE Stieglitz
RU Щегол arba Черноголовый щегол
SE Steglits
LV Dadzītis
FR Chardonneret élégant
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50000-100000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu panašus į čivylį, bet kiek trumpesne uodega. Mažas, gražus, spalvingas paukštis, nusmailintu snapu ir lengvu šokančiu skrydžiu. Visi dagiliai turi ryškią geltoną dėmę juodų sparnų centre. Suaugę paukščiai turi išskirtiniu raštu išpuoštą galvą, pakaitomis sekančios raudona-balta-juoda, šviesiai rudą nugarą, kontrastuojančią su juodais sparnais, baltą pilvą ir juodą uodegą. Jaunikliai rudi ir dryžuoti, "nebaigta dažyti" galva, bet sparnuose yra geltona dėmė. ♂ nuo ♀ galima atskirti tik stebint iš arti: ♂ galvos raudona juosta užgriebia akį, ♀ - siekia vos jos vidurį.

Suaugusių supainioti su kitomis rūšimis neįmanoma, jaunikliai panašūs į alksninukus ir svilikėlius, skiriasi aiškiai platesne geltona dėme juoduose sparnuose, juoda uodega, balsu. Skrenda lengvai, aiškiai greitėdamas, kyla po sparnų mostų, sklendžia arba leidžiasi suglaudęs sparnus, tarsi šuoliais nedideliais atstumais ir labiau banguota trajektorija ilgesniais atstumais.

Buveinė

Veisimosi metu pasirenka sodus, kapines, parkus, alėjas, medžių sodinukų plotus, dažnai netoli žmogaus gyvenviečių, ypač ten, kur auga aukštos piktžolės. Taip pat mėgsta pelkėtus, atvirus miškus, viržynus, maitinasi gudobelėse, dygiakrūmiuose, tankumynuose.

Kitu metu pasirenka dagius, kiaulpienes, žiles, varnalėšas, žiemą neatsisako apsilankyti ir alksniuose ar pušyse.

Panašios rūšys