v0.67 GW

Serinus serinus
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Europinis svilikėlis arba Svilikėlis
EN European Serin arba Serin
DE Girlitz
RU Канареечный вьюрок
SE Gulhämpling
LV Ģirlicis
FR Serin cini
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-4000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnis ir aiškiai labiau kompaktiškas nei čivylis; gana ilgais sparnais ir giliai kirpta uodega. Mažutis, buku snapu. Suaugusio paukščio apdaras gana žalias, dryžuota viršutine dalimi ir šviesiai geltonu antuodegiu; ♂ žvilgančio geltonumo sprandu, veidu, gerkle ir krūtine; ♀ veide ir krūtinėje vos matomas blyškus geltonis. Jaunikliai neturi geltono antuodegio ir smarkiau dryžuoti apačioje už abiejų lyčių suaugusius. Skrenda lengvai, aiškiai banguotu skrydžiu.

Panašus į alksninuką ir su juo dažnai painiojamas. Nepatyrusiam stebėtojui sunku teisingai atpažinti. Tuoktuvinis šokis su paskrajojimais, panašiais į šikšnosparnio sparnų mostais ir sklendimu; labai primena mažutę žaliukę. Daug laiko praleidžia ant žemės, gana greitai šokčiodamas ar vaikščiodamas linguojančia eisena ir gana horizontalia laikysena, kai ieško maisto; aiškiai vertikalesne laikysena, kai susijaudina ar būna išsigandęs.

Buveinė

Labai jautrus šaltam drėgnam orui ir nežiemoja šiauresniuose kraštuose. Nuo XIX a. iš Europos pietų paplito ir šiauresniuose kraštuose; geografinis plitimas taip pat paskatino naujų gyvenamųjų vietų paiešką - iš miškų pakraščių ar atvirumų, medžių eilių kėlėsi gyventi į parkus, kapines, sodus, vynuogynus, priemiesčių sodus, alėjas ar kitas įvairias saulėtas, sausas vietoves, kuriose rado tinkamų perėjimui vietų, dažniausiai spygliuočių medžių, taip pat - stebėjimui tinkamų stulpų ar laidų.

Panašios rūšys