v0.67 GW

Spinus spinus arba Carduelis spinus
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Eurazinis alksninukas arba Alksninukas arba Cīsķens
EN Eurasian Siskin arba Siskin
DE Erlenzeisig
RU Чиж
SE Grönsiska
LV Ķivulis
FR Tarin des aulnes
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100000-300000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnis už dagilį, aiškiai trumpesne uodega ir kompaktiškesnis. Mažas, elegantiškas kikilinis, trumpa ir aiškiai skelta uodega, panašus į čimčiaką tuo, kad laikosi medžiuose, į zyles - elgesiu, o į svilikėlius - apdaru. Bet kokio amžiaus alksninukai turi gražų snapą (panašų į dagilio, priešingai nei kiti kikiliniai) ir ryškią geltoną juostą sparnuose ir uodegoje (ko neturi panašios rūšys). ♂ ryškiai geltonas ir žalias, juodu viršugalviu, daug juodos spalvos sparnuose ir uodegoje, išryškinančios geltonas žymes, žalsvai geltoną antuodegį; ♀ žalsvesnė, išskirtinai raštuota viršuje ir apačioje, ypač šonuose nuo krūtinės link pauodegio. Jaunikliai gelsvai rudi viršuje, dar labiau dryžuotas apdaro viršus ir apačia; pauodegys blyškus, bet sparnai ir uodega aiškiai panašūs į suaugusių.

♂ geromis stebėjimo sąlygomis nesupainiojamas. ♀ ir jaunikliai mažiau išskirtiniai, tik snapu išsiskiria nuo svilikėlių. Iš toliau, jaunikliai gali būti painiojami su dažnai kartu matomais čimčiakais, bet iš arti matosi skirtumai sparno raštuose, labiau dryžuota apačia ir skirtingas balsas. Skrenda lengvai ir greitai, dažnai ir tankiai mojuodami staigiai pakyla, po to skrenda banguodami ir greitai nutolsta.

Buveinė

Veisiasi miškuose, spygliuočių ir mišriuose. Dažniausiai įsikuria eglėse, kartais pušyse, ypač, jei šios subrendusios ir auga netankiai, kartais kartu su plačialapiais medžiais. Taip pat mėgiamos vietos šalia upių, ypač ne veisimosi metu, ir tos, kuriose auga alksniai ir beržai, dažniausiai toliau nuo spygliuočių. Pastaraisiais metais jau dažniau lankosi ir lesyklose. Pastebima, kad pradėjo dažniau perėti naujose, šiam paukščiui mažiau būdingose, vietose.

Panašios rūšys