v0.67 GW

Linaria flavirostris arba Carduelis flavirostris
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Geltonsnapis čivylis
EN Twite
DE Berghänfling
RU Горная коноплянка arba Горная чечетка
SE Vinterhämpling
LV Kalnu ķeģis
FR Linotte à bec jaune
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRR
Apibūdinimas

Dydžiu artimas čivyliui, kiek ilgesne uodega ir bukesniu snapu. Mažas, tvirtas, lieknokas kikilinis; čivylio palydovas pietvakarių Azijos kalnuose ir šiaurės vakarų Europos kalvose. Apdaru labai primena čivylio ♀ ar jauniklius, bet apdaro viršus gelsvai rusvesnis, veidas, pagurklis, krūtinė aiškiai šilčiau gelsvi, net oranžiniai atspalviai apie akis ir snapą, o pilvas baltas. Sparnų kraštas ir uodegos šonai tokie pat balsvi, kaip ir čivylio, tik blyškiai gelsvi štrichai prie viduriniųjų ir plasnojamųjų plunksnų suformuoja labiau matomus sparnų dryžius. Veisimosi metu suaugusių paukščių snapas pilkas, kitu metu - šiaudų geltonumo, labiau panašus ne į čivylio, o į čimčiako. ♂ turi rausvą antuodegį, panašų į čimčiako.

Iš toli nuo čivylio sunkiai atskiriamas, iš arčiau matosi rausvas antuodegis (♂), tamsesni, šiltesnio geltono atspalvio veidas ir pagurklis (suaugusių), labiau matomi skersiniai sparnų dryžiai (ypač apatiniai), dvispalvė apačia. Skrydis, eisena ir elgesys panašus į čivylio, tik skrendant siluetas išsiskiria ilgesne uodega. Sprunkant, dažnai skrenda toli.

Buveinė

Kitaip nei čivylis, apsigyvena vietose, kuriose mažai medžių ir krūmų, vėsiose, vėjuotose ir lietingose šalyse, kur mažai saulės ir šilumos, dažniausiai akmenuotose, uolingose ar kalvotose vietose, kalnuotose jūrų pakrantėse ir priekrantės salose. Gyvena viržynuose, pajūryje - soduose, mėgsta neseniai nupjautos žolės laukus. Dažnas dykviečių prie pakrančių ir atvirų durpynų paukštis.

Žiemą persikelia į lygumas. Ir kiti žvirbliniai mėgsta vandens augalus, bet vieninteliai geltonsnapiai čivyliai maitinasi šių augalų kutų sėklomis; aptinkami kopose, smėlėtose kalvose, uolose.

Panašios rūšys