v0.67 GW

Acanthis flammea arba Carduelis flammea
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Paprastasis čimčiakas arba Dadzis
EN Common Redpoll arba Redpoll
DE Taigabirkenzeisig
RU Чечётка arba Обыкновенная чечетка
SE Gråsiska
LV Parastais ķeģis
FR Sizerin flammé
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Dydis įvairus: porūšis flammea tokio pat dydžio, kaip ir čivylis (bet mažesnis už Grenlandijoje gyvenančius poliarinius čimčiakus); Islandijoje ir Grenlandijoje gyvenantis porūšis rostrata (Grenlandijos čimčiakas) gerokai didesnis už čivylį. Mažas, patrauklus kikilinis, panašus sudėjimu į zyles, medžių paukštis (flammea lygintinas su alksninuku), tik tvirtesnis; žvirblio kūno sudėjimo, žemės paukštis (rostrata; kaip geltonsnapis čivylis). Iš toliau primena čivylį ir alksninuką, bet iš arčiau matomi: raudonas viršugalvis, juosvas apvadas aplink snapą, juodas smakras, dvi juostelės sparnuose, šonuose - blyškūs dryželiai. Apdaro viršus varijuoja: tamsiai rudas (rostrata), pilkšvas (flammea), šviesi papilvė (ypač flammea) panaši į poliarinio čimčiako. Išsišėrus apdarui matosi ♂ skruostų, žemesnio pagurklio, krūtinės ir šonų rausvumas, balti dengiamųjų plunksnų galiukai. Jauniklius sunkiau atskirti nuo ♀♀ ir jaunų čivylių ar geltonsnapių čivylių, bet čimčiakų apysnapis ir smakras pilkšvai juodas, o kūno apačia ryškiau ir tamsiau ruožuota. flammea ir rostrata kūno sandara tvirtesnė ir skrydis bei balsas skrydžio metu labiau išskirtiniai.

Jei skrydžio metu girdimas balsas, jis gali būti painiojamas tik su poliarinio čimčiako, iš toliau ar esant blogesnėms stebėjimo sąlygoms matomas paukštis gali būti painiojamas su čivyliu, geltonsnapiu čivyliu, alksninuku (dažnas čimčiako kaimynas migracijos metu ir žiemą) ir jaunais svilikėliais. Sunkiausia atskirti porūšius; dažnai neatskiriami dėl didelės apdaro įvairovės ir hibridizacijos. Skrydis pastebimai šokčiojantis, lengvesnis, stačiau kylantis ir žemėjantis už čivylio; mažesni čimčiako porūšiai primena svilikėlius. Drovus veisimosi metu, bet visuomeniškas ir dažnai jaukus migracijos metu ir žiemą, kai glausti būreliai (dažnai bendri su alksninukais, rečiau - su poliariniais čimčiakais) gana iš arti stebimi sėklinguose medžiuose ir augaluose. Elgesys ir prislopintas balsas sustiprina pastovaus užimtumo įspūdį.

Buveinė

Arktinėse zonose, kur varžosi dėl gyvenamosios vietos su poliariniu čimčiaku, užima tundros plotus, kuriuose nėra medžių arba auga žemaūgiai beržai, žemaūgius miškus atviroje taigoje. Pietų Grenlandijoje gyvena atokiau nuo ūkanotų krantų, užuovėjinėse vietose, įdaubose, kur auga gluosniai, beržai, kadagiai, alksniai, šermukšniai.

Puikiai išnaudoja kintančios aplinkos nišas, klimato sąlygas. Prisitaiko kartais neįprastose rūšiai vietose.

Panašios rūšys