v0.67 GW

Linaria cannabina arba Carduelis cannabina
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Eurazinis čivylis arba Paprastasis čivylis arba Čivylis
EN Eurasian Linnet arba Common Linnet arba Linnet
DE Bluthänfling
RU Коноплянка
SE Hämpling
LV Kaņepītis
FR Linotte mélodieuse
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 150000-300000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++++++
Apibūdinimas

Stambumu primena geltonsnapį čivylį, tik trumpesne uodega ir dėl to atrodo kompaktiškesnis; aiškiai didesnis ir ilgesnis už mažiausius čimčiakus (C. flammea cabaret), bet panašaus dydžio ir sudėjimo kaip didesni šiaurėje gyvenantys čimčiakai. Mažas, kompaktiškas, visuomeniškas, bet nervingas kikilinių atstovas. Išskyrus ♂, neišraiškingo apdaro, rusvas viršuje ir blyškiai gelsvai rusvas apačioje, pažymėtas tik balsvais plasnojamųjų plunksnų ir uodegos kraštais, gana gausiai dryžuotas nugaroje ir apačioje, blyškesniu pusmėnuliu prie akies, pagurklio raštu. ♂ spalvingas, blyškiai raudona kakta, galva pilka, rausvi krūtinė ir šonai, beveik kaštonine mantija, pečiais (be aiškių ruožų). ♀ pilkesne galva nei jaunikliai. Snapas pilkas ar rago spalvos, niekad nebūna šiaudų spalvos, kaip geltonsnapio čivylio.

Suaugęs ♂ veisimosi apdaru yra pilka galva, sparne matosi baltas kraštas uodegos sparnai balti. Ne veisimosi apdaru ♂, ♀ ir jaunikliai primena geltonsnapį čivylį, čimčiaką, alksninuką ir ♀ bei jaunus svilikėlius. Svarbu išanalizuoti čivylio ♀ apdarą, prieš lyginant čivylius su kitomis panašiomis rūšimis; balso pažinimas toks pat naudingas, kaip ir gerokai blankaus apadaro studijos. Skrenda lengvai ir greitai, lengvai pakyla; skrenda trumpais atstumais, jei ilgesniais - trajektorija banguota, greitais mostais kyla aukštyn ir suglaudęs sparnus žemėja.

Buveinė

Dažniausiai vengia tankių, aukštų miškų, išskyrus retus, su atvirumomis, aikštelėmis ir netoli sėklinių augalų laukų. Apsigyvena ir pelkėtuose miškuose, bet labiau mėgsta sausus, saulėtus viržynus ir krūmokšnius, dirbamus laukus su neaukštais medžiais, krūmais, sodus, nedirbamus laukus, jaunuolynus, apleistus miško pakraščius; kai kur apsigyvena miesto ar užmiesčio soduose, neveikiančiose industrinėse zonose. Ne veisimosi metu persikelia į atviresnes vietas, kopas, fermas, žvyruotas pakrantes.

Panašios rūšys