v0.67 GW

Acanthis hornemanni arba Carduelis hornemanni
[Passeriformes • Fringillidae]  (Clements)
LT Poliarinis čimčiakas
EN Hoary Redpoll arba Arctic Redpoll
DE Polarbirkenzeisig arba Polar-Birkenzeisig
RU Пепельная чечётка arba Тундряная чечетка
SE Snösiska
LV Gaišais ķeģis
FR Sizerin blanchâtre
Statusas

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Dydis įvairus: panašaus dydžio į čimčiaką, bet stambesnis, ypač aplink kaklą; C. h. hornemanni porūšio paukščiai kiek didesni, panašiai kaip geltonsnapiai čivyliai. Mažas, bet ilgas, panašiu į čimčiako elgesiu ir skrydžiu, tik šviesesnis apdaras pilkesnio atspalvio viršuje ir baltesnis apačioje. ♂ ir pirmamečių paukščių antuodegis baltas ir (dažniausiai) nedryžuotas. Suaugusių ir pirmamečių ♂ apdaro raštas panašus į čimčiakų, bet gelsvesni atspalviai yra tik galvoje, blyškus antakis ryškiau matomas, ausų dengiamosios plunksnos blyškesnės, sparnų brūkšniai balti ir labiau kontrastuojantys, ilgas antuodegis visiškai baltas, apatinė apdaro dalis balta ir gerokai mažiau išmarginta.

Jaunikliai ir kai kurios pirmametės ♀♀ apdaru panašesnės į čimčiakus, margu antuodegiu, tik mažiau išmarginta blyškesne apdaro apačia, ypač pauodegys. Snapas bukas ir dalinai uždengtas prie pamato augančiais pūkais.

Suaugę nesupainiojami, jei matosi baltas antuodegis. Jaunikliai ir pirmamečiai poliariniai čimčiakai gali būti painiojami su panašiai atrodančiu C. f. flammea čimčiako porūšiu. Patyrę stebėtojai pastebi, kad poliarinio čimčiako snapas trumpesnis, priekinės dalies plunksnuotumas ilgesnis ir tankesnis (slepia snapo pamatą ir "plokština" veidą), storakaklis, dažniausiai blyškesnis, žemės spalvos apdaras, mažai dėmėta kūno apačia. Skrydžio metu negiliai plasnoja (galbūt taip atrodo dėl šviesaus apdaro).

Buveinė

Skiriasi nuo čimčiako tuo, kad gyvena šiauriau, bet žemaūgiai gluosniai ar krūmokšniai veisimosi vietose vis tiek yra būtini. Žiemą poliariniai čimčiakai laikosi arti perėjimo vietų. Išgyvena temperatūras iki −60°C, tose vietose ir maitinasi tamsoje taip ilgai, kiek tai įmanoma. Šitoks elgesys stebina, nes artimi jiems čimčiakai paprastai žiemą persikelia piečiau, kai kurie skrenda net iki Viduržiemio jūros.

Panašios rūšys