v0.67 GW

Lanius collurio
[Passeriformes • Laniidae]  (Clements)
LT Paprastoji medšarkė arba Sētas čakste
EN Red-backed Shrike
DE Neuntöter
RU Жулан arba Обыкновенный жулан
SE Törnskata
LV Brūnā čakste
FR Pie-grièche écorcheur
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 30000-50000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Gana maža, pakankamai drąsi, plėšri žvirblinių atstovė, storu, užlenktu snapu, gana trumpais sparnais, santykinai ilga uodega. ♂ apdaras išsiskiriantis, melsvai pilka ir balta galva, padalinta juodo akių raiščio ir juodo snapo, rudi sparnai ir nugara, juoda baltais kraštais uodega; ♀ ir jaunikliai beveik vientisai rudi viršuje, blyškiai balti ir smarkiai ruožuoti apačioje.

Skrydis nuo vienos stebėjimo vietos į kitą tiesus, sklendžiant; greitas ir energingas, vejantis grobį, 'nevalyvas' krytis žemyn iki žemės ir dažniausiai iš karto kilimas atgal; dideliais atstumais skrenda banguotai, staigiai kildama. Nesunku pastebėti tykančią grobio ant šakų, medžių ar krūmų viršūnių, kitu metu - sunkiau, nes slapstosi medžių lajoje, ypač ilsėdamasi. Susijaudinusi dažnai judina uodegą, lengvai kilsčioja ar vingiuoja, kartais išskleisdama ir parodydama baltos spalvos uodegoje (♂). Patikli, jei netrikdoma.

Buveinė

Ieško vietų, kuriose saulėta, šilta, sausa ar net pusiau dykuma, lygių ar nedaug žemėjančių, apaugusių išbarstytomis krūmų grupelėmis, atvirumų su krūmokšniais, neaukštais medžiais, kuriuose galėtų tupėti, stebėdama aplinką; žemės danga - apaugusi neaukšta žole, viržiais, ar tiesiog dirva, kurioje gyvena smulkus grobis. Apsistoja ir atvirose kalvose, peraugusiuose viržynuose, apleistuose ar peraugusiuose soduose, daržuose, gyvatvorėse, krūmokšniuose šalia kelių ar geležinkelių; perėjimui renkasi vietas prie tvenkinių ar upeliukų, kur būna daugiau vabzdžių.

Panašios rūšys

Nuorodų nėra.