v0.67 GW

Ciconia ciconia
[Ciconiiformes • Ciconiidae]  (Clements)
LT Baltasis gandras arba Svētelis
EN White Stork
DE Weißstorch
RU Белый аист
SE Vit stork
LV Baltais stārķis
FR Cigogne blanche
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 12500-13000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++RRRRRR
Apibūdinimas

Stambus paukštis baltu apdaru, plasnojamosios plunksnos juodos, ilgais raudonais snapu ir kojomis, ilgakaklis ir trumpa uodega.

Ant žemės nesupainiojamas. Skrendantis gali priminti pelikaną ar grifą, kurių sparnų atspalviai panašūs, o ryškioje priešinėje šviesoje - ir juodąjį gandrą. Skrenda ištiesęs ir kiek nuleidęs kaklą, kojos išsikiša gerokai už uodegos. Mostai lėti ir tolygūs; dažnai sklando ištiesęs sparnus ir išnaudoja oro sroves, sklęsdamas leidžiasi ant žemės. Vaikšto neskubėdamas, kaklą ištiesęs į viršų ar kiek į priekį, bet ilsisi jį sutraukęs į pečius, dažnai stovėdamas ant vienos kojos. Dažnai tupi ant pastatų stogų ar šakų, bet per jas gana sunkiai kabarojasi.

Buveinė

Maitinasi atvirose drėgnose vietose, savanose, kuriose auga pavieniai medžiai, stepėje, užliejamose pievose, ryžių laukuose ir melioruotose pievose, drėgnose pievose ir ganyklose, dirbamuose laukuose. Mėgsta seklų stovintį vandenį įlankose, tvenkiniuose, lėtą didelių upių tėkmę, gilių ežerų pakraščius. Istoriškai gyvena netoli žmonių gyvenviečių.

Panašios rūšys