v0.67 GW

Emberiza pusilla
[Passeriformes • Emberizidae]  (Clements)
LT Mažoji starta
EN Little Bunting
DE Zwergammer
RU Овсянка-крошка
SE Dvärgsparv
LV Mazā stērste
FR Bruant nain
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Aiškiai lieknesnė už nendrinę startą; kiek mažesnė, aštriu snapu, plokščiu nuožulniu viršugalviu, labai trumpu kaklu, trumpesne, aštriai kampuota uodega, trumpesnėmis kojomis. Mažiausia starta, gražios kompaktiškos formos (neturi tokios ilgos uodegos, būdingos didesnėms startoms), elgesiu primenanti čivylį. Apdare išsiskiria šviesus kaštoninis veidas su siauru, bet ryškiu žiedeliu apie akį ir tamsiomis juostomis viršugalvio šonuose ir užausio zonoje (nesiekia snapo). Blyški dviguba juosta sparne - labiausiai krintanti į akis detalė rusvame ar pilkšvai rudame apdare; aiškūs, neištisiniai dryželiai baltoje apačioje taip pat būdingi šiai rūšiai. Skrydžiu labiau primena mažą kikilinį, nei startinį paukštį.

Nedidelis dydis, snapo forma, žiedelis aplink akį ir šviesus galvos raštas leidžia nesunkiai pažinti mažąją startą, bet ši rūšis dar yra painiojama su mažesnėmis nendrinėmis startomis (ypač šviesesniu apdaru) ar šiaurine starta. Nendrinė starta skiriasi balsu ir atidžiai apžiūrėjus galvą bei apatinę apdaro dalį; šiaurinės startos balsas panašus, tik ši turi žymiai aiškiau matomus rudus dryžius ant krūtinės ir šonuose, ryškiai rudą antuodegį (blyškus, net pilkšvas - mažosios startos). Visos panašios rūšys neturi ryškaus žiedelio aplink akį. Skėsčioja sparnais ir kartais kilsteli uodegą (tik uodegos judesiuose nėra lengvo išskėtimo, būdingo nendrinei startai).

Buveinė

Peri šaltesniuose už kitas startas regionuose (išskyrus sniegstartę). Veisimuisi renkasi tarpinę buveinę tarp šiaurinės startos ir sniegstartės, mėgsta mažiau miškingas vietas nei šiaurinė starta. Patinka krūmokšnių zonos palei upes šiaurinėje taigoje ir atviri miškai upių žiotyse. Vakariniame paplitimo areale renkasi žemaūgius beržus ar karklynus, augančius tarp aukštesnių medžių (beržų, eglių ar kitų medžių). Miškingose šalyse apsigyvena atviruose miškuose su netoli esančiomis laukymėmis ar atvirumomis.

Panašios rūšys