v0.67 GW

Luscinia megarhynchos
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Vakarinė lakštingala
EN Common Nightingale arba Nightingale
DE Nachtigall
RU Южный соловей
SE Sydnäktergal
LV Rietumu lakstīgala
FR Rossignol philomèle
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RR
Apibūdinimas

Didesnė už liepsnelę, santykinai mažesne galva ir ilgesne uodega, dėl kurios forma atrodo gerai subalansuota; primena mažą strazdą. Vidutinio dydžio, grakšti, sunerimusia, gana stačia laikysena, matomai vienspalviu apdaru, gana slaptinga. Ruda viršuje, šiltesnio rudumo uodega; blyškiai rudai pilka apačioje, pilkšvesniu pagurkliu ir pauodegiu; pilkšvas žiedas aplink akį. Jaunikliai gausiai išmarginti gelsvomis ir tamsiai rudomis dėmėmis.

Jauniklius galima supainioti su liepsnelės jaunikliais. Suaugę paukščiai gali būti panašūs į lakštingalas. Skrydžiu primena liepsnelę, tik mažiau plazdena, staigiai suplasnoja sparnais, sklendžia giliu lankstu, staigiai pasisuka ir neria į tankmę. Ant žemės juda, ilgomis kojomis šokinėdama ilgais ar trumpais šuoliukais, dažniausiai gana vertikalia laikysena. Judesiai palydimi dažnais uodegos ir sparnų krusčiojimais; susijaudinusi pakelia uodegą.

Buveinė

Gyvenamoji vieta kiek skiriasi nuo lakštingalos: peri kiek piečiau, vakariau ir kiek šiltesniuose kraštuose, nei lakštingala, mažiau prisirišusi prie žemumų, slėnių ir vandens kaimynystės, žymiai dažniau už lakštingalą apsigyvena sausose smėlingose dirvose ir saulėtose kalvotose vietose.

Apsigyvena trijuose pagrindiniuose biotopuose: pirmas labai panašus į lakštingalų mėgiamas vietas. Antras - sausesnės dirvos toliau nuo vandens, su tankmėmis ar prižiūrimos atviro miško vietos, nebūtinai lygios, turinčios neužstotų atvirų vietų, padengtų lapais, saulėtų arba esančių šešėlyje. Trečias - nedidelės atviros laukymėlės sausose ir šiltose kalvose ar slėniuose (būdingos Viduržemio šalių regionuose), dažnai netoli žmonių gyvenviečių, giedojimui pasirenkant telegrafo stulpus ar namų stogus.

Žiemoja Afrikoje.

Panašios rūšys