v0.67 GW

Calcarius lapponicus
[Passeriformes • Calcariidae]  (Clements)
LT Laplandinė pentinuotoji starta arba Pentinuotoji starta
EN Lapland Longspur arba Lapland Bunting
DE Spornammer
RU Лапландский подорожник
SE Lappsparv
LV Lapzemes stērste
FR Plectrophane lapon arba Bruant lapon
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRR
Apibūdinimas

Kiek mažesnė už sniegstartę, panašios formos, skiriasi nuo tipiškos startos bukesniu snapu, didesne galva, stambesniu sudėjimu, pastebimai ovaliais, smailesniais sparnais, santykinai trumpesne, skelta uodega ir ilgu užpakaliniu nagu. Tvirta, kiek žema starta, plazdančiu skrydžiu ir apdaru, panašiu į vieversio; dažnai bėgioja. Suaugusios apdare sprandas bent dalinai rusvas; veisimosi apdaru ♂ galva juoda su zigzagine balta linija nuo akies per sprandą žemyn kaklu. Suaugusio apačia pastebimai balta. Jauniklių sparnai išmarginti rausvai, primenantys nendrinės startos, bet skiriasi nuo pastarųjų blyškiu snapu, atviresniu veido raštu ir charakteringu tamsiu dėmėtumu krūtinėje ir šonuose; toks pat yra ir ♀ bei pirmamečių ♂.

Veisimosi apdaru ♂, jei gerai matomas, nesupainiojamas, bet atsitiktinai pastebėjus ir negiedantis gali būti painiojamas su nendrine starta (ne tokia tvirta, santykinai trumpesniais sparnais ir ilgesne uodega; neturi balto antakio, bet turi ant sprando iki snapo baltą juostelę; kaštoniniai sparnų raštai, dažnai atidengiami balti uodegos šonai) ir šiaurine starta (pastebimai mažesnė ir lieknesnė, šilko baltumo apačia su kaštoninėmis dėmėmis krūtinėje ir šonuose). Neskiriant balso ir elgesio ypatumų, žiemos apdaru ♂, ♀ ir jaunikliai mažiau išskirtiniai; gali būti painiojami su kai kuriais vieversiais, ♀ ir jaunais naminiais žvirbliais, kitomis startų rūšimis. Dažniausiai painiojamos su naminiais žvirbliais, nendrinėmis startomis, sniegstartėmis (ypač jaunikliais ir pirmamečiais žiemos apdaru, kurie turi mažai baltos spalvos sparnų rašte) ir pilkąja starta; reiktų atkreipti dėmesį į struktūrą, skrydžio manierą, įprotį bėgioti (taip daro tik vieversiai ir sniegstartė), ir balsą. Stebint iš arti, reiktų atkreipti dėmesį į sprandą (rusvos plunksnos padeda teisingai atpažinti). Skrydžiu primena ir sniegstartę, ir (žymiai dažnesnį kompanioną) dirvinį vieversį; elgesiu panaši į abi minėtas rūšis. Skrendančios siluetas mažiau apkūnus už sniegstartės, vėlgi - labai primena dirvinį vieversį ir neatskiriama nuo pastarojo skrendanti toliau, bet iš arčiau matosi ilgesni, labiau ovalūs sparnai ir trumpesnė, aiškiai skelta uodega. Eisena - staigiai bėga, vaikšto ratais ir šokčioja.

Buveinė

Gyvena ir arktinėje tundroje, ir miškinguose Europos regionuose. Kitaip nei beveik tik arkties regiono gyventoja sniegstartė, mėgsta krūmotą tundrą ir drėgnas, samanotas beržais, karklais, viržiais apaugusias vietoves. Dažniausiai žiemoja lygiose žolėtose vietose prie vandens telkinių, žolingose stepėse, plikuose dirbamos žemės plotuose, dažnai netoli vandens telkinių.

Panašios rūšys