v0.67 GW

Anser albifrons
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Baltakaktė žąsis
EN Greater White-fronted Goose arba White-fronted Goose
DE Blässgans
RU Белолобый гусь
SE Bläsgås
LV Baltpieres zoss
FR Oie rieuse
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Mažesnė už pilkąją žąsį, bet didesnė ir ilgesnė už trumpasnapę žąsį, dauguma didesnės už mažąją žąsį. Vidutinio dydžio, gana kampuota, gilia krūtine, kampuota galva, beveik visa pilkai ruda žąsis balta kakta ir juodai dryžuota apačia. Snapas ir kojos oranžiniai tamsesnio Grenlandijos porūšio; Rusijos porūšio snapas rožinis. Jauniklių kakta ne balta.

Iš toliau ir esant blogoms stebėjimo sąlygoms, sunku atskirti nuo kitų pilkų žąsų; apdaras varijuoja, o kampuotumas - neblogas požymis nustatant rūšį. Iš arčiau, suaugusios apdaras nesupainiojamas; kai kuriuos jaunus paukščius identifikuoti sudėtingiau - verta atkreipti dėmesį į snapo ir kojų spalvą, apdaro atspalvius, sparno priekio spalvą ir kūno formą. Painiojama su mažąja žąsimi.

Skrenda laisvai, ore atrodo vikri, ypač kylant, sukantis, prieš kliūtis ar pavojus. Skrendančios siluetas aprašomas stačiakampe galva, gana tiesiu kaklu, gilia krūtine, aiškiai už kitas Anser siauresniais sparnais. Skrendanti šūkčioja gana garsiai, aukščiau ir už kitas Anser linksmiau. Balsas - muzikalus 'lojimas' ir greitas 'juokas'. Būrio choras skamba kontraltu, labiau urzgus už kitas Anser.

Buveinė

Apsigyvena tundroje ir lieka ten gerokai ilgiau nei 100 dienų, reikalingų užauginti jauniklius. Dažniausiai gyvena krūmais apaugusioje tundroje arti upių, ežerų ir tvenkinių, kur yra pakankamai sausų šlaitų, krantų, kalvų, smėlio ar molio plotų - tokiose vietose gerai matosi iš toli artėjantys plėšrūnai. Migravimo metu ar žiemą būna ganyklose, pievose, dirbamose žemėse (dobilų ar javų laukuose), užliejamose pievose, stepėse. Žiemos buveinių universalumas priklauso nuo vietovių, kuriose žiemoja - kartais nuklysta iki Viduržemio jūros ar net subtropinių užliejamų pievų.

Panašios rūšys