v0.67 GW

Calandrella brachydactyla
[Passeriformes • Alaudidae]  (Clements)
LT Didysis trumpapirštis vieversys arba Trumpapirštis vieversys
EN Greater Short-toed Lark arba Short-toed Lark
DE Kurzzehenlerche
RU Малый жаворонок
SE Korttålärka
LV Īspirkstu cīrulis
FR Alouette calandrelle
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RR
Apibūdinimas

Trečdaliu mažesnis už dirvinį vieversį, trumpesniu, 'kikilišku' snapu, be kuodo, kompaktiškesnis. Mažas, gana plokščia, kampuota galva, dažniausiai blyškus, paslaptingų spalvų apdaru, suaugęs - nedryžuota krūtine. Europoje trumpapirščių vieversių apdaras varijuoja: vakaruose paukščiai rusvai smėlio spalvos, rytuose - blyškiai pilkšvai rusvi. Apdaro viršus panašus į kitų vieversių; apačia dažniausiai nežymėta, išskyrus rusvą krūtinę ir kartais labai aiškią tamsią juostelę ant peties. Kai kurių (dažniausiai nesubrendusių) trumpapirščių vieversių pavasarį ir veisimosi metu krūtinė būna labiau juostuota. Antrinės plasnojamosios plunksnos beveik siekia pirminių galus (ne kaip - pilkojo vieversio). Uodegos raštas išskirtinis: rusvas centras, iš šonų - juodos juostos ir balti uodegos kraštai.

Slapukas ir retai stebimas iš arti. Dydžiu ir išvaizda panašus į pilkąjį vieversį; dirvinį vieversį (bemaž trečdaliu didesnis, trumpu kuodu, smarkiai dryžuotas viršuje ir per visą krūtinę); lygutę (kiek ilgesnė, trumpu kuodu, smarkiai juostuota viršuje ir krūtinėje, aiškiu antakiu). Skrenda lengvai ir greitai, kiek banguotai, staigiai neria leisdamasis. Skrendantys būriai panašūs į kikilių, kompaktiški. Tuoktuvių skrydžio pradžioje plazdena, po to aukštai suka banguotus, bet nedidelius ratus ir baigia skrydį stačiu kritimu žemyn.

Buveinė

Ekologiškai yra tarp dykumų, pusdykumių vieversių ir tų, kurie gyvena žalioje dangoje. Stepių paukštis, mėgstantis sausas atviras lygumas, banguotas kalvas, šlaitus (smėlingus ar molingus), kartais žvyruotus ar akmenuotus, įvairią žemės dangą - žemakrūmius augalus, apleistas fermas, ražienas, dirbamus laukus, apaugusias piktžolėmis vietas ir grūdų (augančių iki 70 cm aukščio) laukus.

Panašios rūšys