v0.67 GW

Crex crex
[Gruiformes • Rallidae]  (Clements)
LT Paprastoji griežlė arba Griežlė
EN Corn Crake arba Corncrake
DE Wachtelkönig
RU Коростель
SE Kornknarr
LV Grieze
FR Râle des genêts
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 5(Rs)

BirdLife: Populiacija mažėja

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 25000-30000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Kūnas didesnis, o snapas trumpesnis už ilgasnapės vištelės; sudėjimu primena kurapką. Slapukė, forma ir elgesiu labiau panaši į švygždą, nei į didesnius nendrinę vištelę ar laukį. Be išsiskiriančių šviesiai kaštoninių sparnų, apdaras blyškiai pilkas iki gelsvai rudo, tamsiau dėmėta nugara.

Garsus, ilgai kartojamas ♂ griežimas nesupainiojamas, trumpame skrydyje pamatytas paukštis gali būti supainiotas su kitomis vištelėmis, tačiau nė viena vištelių neturi šviesiai kaštoninių sparnų ir skrendant tokių tabaluojančių kojų. Periodiškai ištempia kaklą ir iškelia galvą viršun iš žolių (kaip 'periskopą'), veisimosi metu suaugę tupi ant neaukštų iškilumų.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato juostoje, aptinkama stepėse ir Viduržemio jūros regionuose. Vengia stovinčio vandens, pelkių, ežerų ir upių pakrančių, atvirų akmenuotų, žvyruotų, smėlėtų paviršių. Negyvena miškuose ir nedidelėse medžių ar krūmų giraitėse, nendrynuose ir kitose, apžėlusiose aukštesne už 50 cm aukščio žole, vietose. Apsigyvena vėsiose, drėgnose vietose, apžėlusiose gana tankiais žolių kuokštais, bet nedaug aukštesniais už stovinčios ūgį. Kai kuriose vietovėse gyvena dobilų, javų, bulvių ar pašarų laukuose - dažniausiai polizdiniu laikotarpiu. Dėl lizdo pažeidžiamumo neperi ganyklose, nebent apleistose ar mažai naudojamose. Populiacija mažėja, laukuose vietoj tradicinių žolės pjovimo įrankių vis intensyviau naudojant mechanizuotas žoliapjoves - žūva išperėti jaunikliai ir perintys paukščiai.

Panašios rūšys