v0.67 GW

Porzana porzana
[Gruiformes • Rallidae]  (Clements)
LT Paprastoji švygžda arba Švygžda
EN Spotted Crake
DE Tüpfelsumpfhuhn arba Tüpfelralle
RU Погоныш
SE Småfläckig sumphöna
LV Ormanītis arba Tutiņš
FR Marouette ponctuée
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1000-1500

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Mažesnė ir trumpesnė už ilgasnapę vištelę, stambesnė už plovinę vištelę. Kompaktiška, ovali, švelnių atspalvių, pilkai rudu apdaru, gausiai išmargintu baltomis dėmelėmis. Pauodegys rusvas ir tuo skiriasi nuo panašių rūšių. Snapas geltonas su raudonu tašku prie antsnapio pagrindo.

Jei gerai matoma, nesupainiojama. Trumpai pamačius, primena netaškuotą plovinę vištelę. Skrenda panašiai, kaip ilgasnapė vištelė, bet forma ir sparnais labiau panaši į nendrinę vištelę ar griežlę; besileidžianti, kai tankiau plevena sparnais, primena oželį nykštuką. Besprunkanti iškelia uodegą ir matyti rudas pauodegys.

Buveinė

Peri žemyne, retkarčiais prie vandenyno, vidutinio klimato juostoje nuo šiaurinių kraštų iki stepių ir Viduržemio jūros regionų. Gyvena tik prie seklių gėlo vandens telkinių su žemos augalijos intarpais, kuriuose yra pakankamai daug maistui naudojamų bestuburių gyvūnų. Reikiamos buveinės dažniausiai būna dideliuose užliejamuose plotuose, kuriuose įrengta drenažo sistema ir reikiamas vandens lygis kai kuriose vietose susidaro, netolygiai nutekant vandeniui iš kitų vietų. Kitose vietose ar prie lėtai tekančių upių apsigyvena, jei reikiamos sąlygos išlieka ilgą laiką. Jautri melioravimo intensyvumo ir klimato pokyčiams. Nesišalina medžių kaimynystės ar tinkamų buveinių, apsuptų miško, bet tose vietose dažniausiai nebūna tankaus trako.

Panašios rūšys